tel. +48 607 33 43 23 Napisz do nas
Płyty dostępne na terenie całego kraju w sieci księgarni muzycznych
Sprzedaż internetowa - sklep Paganini


 
Wawel: Musica Festiva

Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski

Komunikat

31 maja 2010 roku w Zamku Królewskim na Wawelu odbyła się konferencja prasowa dotycząca finału Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego "Wawel: musica festiva".

Podczas konferencji ogłoszono tytuły trzech utworów - wytypowanych przez Jury Konkursu pod przewodnictwem prof. dr h.c. Henryka Mikołaja Góreckiego:
- Misterium przestrzeni Zbigniewa Bargielskiego
- Przestrzenie Tomasza Jakuba Opałki
- Szarże Łukasza Pieprzyka

Zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony przez jury, po wysłuchaniu utworów wykonanych przez orkiestrę podczas uroczystego konkursu na dziedzińcu arkadowym w dniu 15 lipca 2010 r. uświetniającego wawelskie obchody 600. lecia bitwy pod Grunwaldem.
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego
Henryk Mikołaj Górecki - Symfonia Kopernikowska

Sprzedaż biletów od maja 2010

 • Biuro Informacji Miejskiej
  ul. Św. Jana 2
  tel. +48 12 421 77 87
 • Pawilon Wyspiańskiego
  Plac Wszystkich Świętych 2
  tel. +48 12 616 18 86
 • Filmotechnika
  Pasaż Bielaka Rynek Główny 9
  tel. +48 12 421 23 43


mf1.jpg

mf2.jpg

mf3.jpg


"Wawel: musica festiva". "Wawel: muzyka uroczysta".
Wypowiedź prof. dr h.c. Henryka Mikołaja Góreckiego, Przewodniczącego Jury Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego "Wawel: musica festiva".

   Co może oznaczać pojęcie "musica festiva" - "muzyka uroczysta"? Nie chodzi tu - chcę podkreślić z całą mocą - o muzykę czysto okazjonalną, o muzykę uroczystą w znaczeniu sztuki pompatycznej, zewnętrznej, o niebezpieczne popadnięcie pod władzę kiczu.

   "Uroczysta" - to znaczy: jaka? Królewska, podniosła, kierująca nas "wyżej"? Dająca poczucie i przeżycie czegoś szczególnego i wyróżniającego się, czegoś niepowtarzalnego?

   Nie chcę wypowiadać się autorytatywnie, ale uznaję wyłącznie podział muzyki na dobrą
i złą. A każdy z kompozytorów musi kroczyć własną drogą i pisać swoją muzykę. Nie tylko nuty na papierze, ale właśnie - muzykę.

   Od dawna męczy mnie problem: co to jest muzyka? Mogę powtórzyć za Leszkiem Kołakowskim, że muzyka to "gość z innego świata". I taka też, w moim odczuciu, powinna być muzyka uroczysta - wyjątkowa, "z innego świata". Pisana przecież dla Wawelu.

   A Wawel to miejsce szczególne. Też taki "gość z innego świata". Warto popatrzeć na Wawel w taki sposób, jak patrzył nań Stanisław Wyspiański - okiem wrażliwym i poetyckim, czujnym i indywidualnym. Przeżywając jego piękno.

   Wawel uosabia to, co mamy najwartościowsze: historię i żywą tradycję, a nie jedynie "nawiązywanie do". W twórczości też konieczne staje się łączenie przeszłości z przyszłością.

   Życzę Wawelowi wspaniałych "uroczystych muzyk". Jest tego wart.

Henryk Mikołaj Górecki


 
Copyright - Grupa Twórcza Castello 2009-2013