tel. +48 607 33 43 23 Napisz do nas
Płyty dostępne na terenie całego kraju w sieci księgarni muzycznych
Sprzedaż internetowa - sklep Paganini


 
To śpiewa Polska...

Koncert na Zamku Królewskim na Wawelu

10 listopada 2008 (poniedziałek) o godz. 19 w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu odbędzie się  uroczysty koncert z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zatytułowany To śpiewa Polska... Organizatorem koncertu jest Grupa Twórcza "Castello".  Honorowy patronat objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 W programie znajdą się pieśni i utwory fortepianowe kompozytorów polskich - od Fryderyka Chopina po Karola Szymanowskiego - Tytuł koncertu nawiązuje do myśli Cypriana Kamila Norwida ... "I była w tym Polska... I jest w tym Polska!" - wyjaśnia  Małgorzata Janicka-Słysz (teoretyk muzyki, prorektor Akademii Muzycznej w Krakowie, kierownik artystyczny Grupy Twórczej "Castello") - Twórcy, których utwory znalazły się w repertuarze przygotowanym na ten wyjątkowy wieczór, swoją muzyką walczyli o wolną Ojczyznę: Chopin, jak mówiono "komponował Polskę", Szymanowski promował w okresie międzywojnia jej nowe oblicze artystyczne.

Artyści, którzy wystąpią podczas koncertu, związani są z Akademią Muzyczną w Krakowie. Młoda śpiewaczka - Izabela Matuła, obdarzona pięknym sopranem - to studentka krakowskiej uczelni, która dała się  już poznać jako wybitna odtwórczyni liryki wokalnej. Na fortepianie towarzyszyć jej będzie Maria Rydzewska - pianistka kameralistka, tegoroczna laureatka prestiżowej nagrody Ruth i Raya Robinsonów - "Excellence in Teaching".   

Młody pianista Piotr Machnik, specjalizujący się w grze błyskotliwej i poetycznej,  zaprezentuje się w repertuarze Chopinowskim. W lipcu i we wrześniu 2008 na Zamku w Pszczynie artysta nagrał solową płytę z sonatami fortepianowymi J. Haydna, J. Brahmsa i S. Prokofiewa, wydaną przez  Grupę Twórczą "Castello".

W tematykę koncertu wprowadzi Małgorzata Janicka-Słysz, która przedstawi ideę muzyki jako siły zdolnej nie tylko do poruszenia serc słuchaczy, ale także obudzenia w nich konieczności zaangażowania się - kiedy to konieczne - w obronę wolności.  " Pamiętajmy, że Roberta Schumanna nazwał mazurki Fryderyka Chopina "armatami ukrytymi w kwiatach" - kończy  Małgorzata Janicka-Słysz.


polska.gif
 
Copyright - Grupa Twórcza Castello 2009-2013